24 Valandos ir mūsų vidinis "TIK-TAK"

Paroje yra 24 valandos ir tai – nenuginčijamas faktas. Tos pačios valandos yra ir mūsų kūno sistemoje, kurias valdo vidinis laikrodis veikiantis 365 dienas per metus. Jis yra jūsų šveicariško tikslumo gidas į tai, ką ir kaip turėtumėte daryti dienos bėgyje.

MAISTAS. Ką valgyti šiame kosmišku greičiu lekiančiame pasaulyje?
JUDĖJIMAS. Sportuoti ryte? Pietų pertraukos metu? Vakare?
MIEGAS. O tai kiek iš tikrųjų reikia miegoti? Kada geriausia gultis, o kada keltis?

Šį kartą į visus klausimus bandysime atsakyti per mūsų vidinį 'TIK-TAK'

Picture
​​​

VIDINIS LAIKRODIS, KURIS VALDO MŪSŲ GYVENIMĄ

BBC trumpametražiame filmuke 'How body clocks rule our lives’ dalijamasi mintimis kaip mūsų vidiniai kūno laikrodžiai valdo mūsų gyvenimus.

Laikrodžiai???

Taip. Ir jų, pasirodo, yra ne vienas. Ar žinote, jog egzistuoja geriausias laikas valgyti, mąstyti, užsiimti sportu ir net išgerti alaus?

Mūsų gyvenimai yra valdomi dviejų laikrodžių – žadintuvo ir vidinio laikrodžio. Antrasis yra daug sudėtingesnis ir sudarytas iš labai daug laikrodžių, kurie yra mūsų organuose, ląstelėse, jie visi 'gyvena' mūsų DNR. Signalai kada ir kaip veikti siunčiami pastoviai. Yra idealiausias laikas keltis, būti produktyviu darbe, užsiimti seksu ar net plaukioti. Visi šie mažieji laikrodžiai paklūsta pagrindiniam laikrodžiui, kuris yra mūsų smegenyse vos ryžio dydžio. Jis veikia šviesos/tamsos arba dienos/nakties režimu. Šiaip ar taip dauguma laikrodžių gali pradėti veikti klaidingai, o jų darbas priklauso nuo mūsų sveikatos, energijos lygio ir nuotaikų.

Filmuke pateikiami ir trys idėjos suklusti, kaip kūno laikrodžiai įtakoja mūsų dieną ir kaip jais naudotis geriausiai:

  • KĖLIMASIS. Visi mes turime vidinį laikrodį, kuris gali mus pažadinti geriausiu laiku tampant labai produktyviais dienos bėgyje. Blogai yra tada, kai mus žadina žadintuvas, o ne vidinis laikrodis. Maždaug 70% žmonių pritrūksta tik valandos miego iki pabudimo vidinio laikrodžio žadinamiems. Darbo savaitės ir savaitgalio režimai tokie skirtingi, kad grįžus į darbą pirmadienį, jūs galite pasijusti tarsi naujoje planetoje.
  • VALGYMAS VĖLAI. Valgymas vėlai sutrikdo pagrindinio ir visų kitų organų laikrodžių darbą. Valgant aštuntą ryto, maistas bus sunaikintas/įsisavintas, o valgant aštuntą vakaro – maiste esantis cukrus tikrai taps riebalais.
  • KELIONĖS. Laikrodžių darbas sutrinka kertant laiko zonas. Skrendant lėktuvu, jūsų organai gali užsilikti skirtingose laiko juostose, o jų darbas sutrikti. Atsistatymui ir subalansavimui prireiks laiko. ​


Filmuko pabaigoje pozityviai nuteikianti žinutė apie tai, jog jaudintis nereikėtų jei kažkas nevyksta teisingai šioje žemėje. Per ateinančius dvidešimt metų mes ketiname pasiekti Marsą. Prie paros prisidės dar bent 40 minučių ir galbūt ilgiau pamiegojus ateis geresnių minčių.

Picture
​​​
PARA IR PAROS CIKLAI

BBC dokumentiniame filme 'The secret life of bodyclock' mokslininkai teigia, jog neklausydami vidinio laikrodžio anksčiau ar vėliau turėsime 'sumokėti' didžiulę kainą. Modernus gyvenimo būdas ignoruoja vidinį laikrodį ir tai yra BLOGAI.

Kiekvienas iš mūsų turi savo asmeninį laikrodį, kuris veikia individualiai, tačiau ši informacija turėtų būti naudinga visiems:

6:00 iki 8:00
Dienos pradžia. Pasak mokslininkų, tai yra geriausias laikas keltis ir pradėti dieną. Mūsų laikrodžiai labai individualūs, paverčiantys mus arba pelėdomis arba vyturiais. Įdomiai nuskambėjo ir tai, jog mūsų amžius įtakoja miegą. Visi vaikai iki maždaug dešimties yra vyturiai. Pauglystėje atsikelti tampa vis sunkiau, ir tai vyksta maždaug iki dvidešimties, kai jaunimas po truputį pradeda eiti miegoti anksčiau. Pasiekus 55 metus mes pradedame eiti miegoti maždaug tuo laiku kai būdavome dešimties metų amžiaus, o tapę dar vyresniais pradedame keltis anksti kaip vaikai iki dešimties.
Paaugliai nėra tinginiai, tai tiesiog jų biologija ir natūralus vidinis laikrodis!

8:00 - 10:00
Šis laikas dar vadinamas gyvenimo ir mirties valandomis. Šiomis valandomis vyksta perėjimas į sekantį ritmą. Kadangi dar tik rytas, tai kraujas yra klampus, o kraujagyslės nepakankamai išsiplėtusios. Šiuo metu pažeidžiamiausia yra širdis. Širdies insultai dažniausiai įvyksta tarp šešių ryto iki vidurdienio! Šiuo metu geriausia atlikinėti pratimus susijusius su balansu.

10:00 - 12:00
Jūsų darbo pikas. Svarbiausi dienos reikalai tutėtų būti atlikti šiomis valandomis. Tai – proto ir mąstymo laikas.

12:00 – 14:00
Pietų metas. Dažniausiai po pietų jaučiamės apsunkę. Patarimas būtų išgerti kavos ir penkiolika minučių nusnausti arba pasėdėti užmerktomis akimis, kol kava suveiks (jos veikimas užtruks maždaug dvidešimt minučių).

14:00 – 16:00
Darbo valandos tęsiasi. Taip pat, tai laikas, kai kūno ritmai sulėtėja. Tai yra geras laikas gydytis, leisti vaistus nepažeidžiant daugumos organų ir pan.

16:00 – 18:00
Kūno pikas ir įšilimas. Geriausias laikas sportui. Šis laikas gali įtakoti jūsų rytines gyvenimo ir mirties valandas. Top pasaulio atletai sportuoja pietų bei vakaro valandomis.

18:00 – 20:00
Jūs tarsi jau norite atsipalaiduoti, bet kūnas yra įšilęs ir vis dar savo pike.
Ką turėtumėte daryti?
Geriausias laikas vyno taurei, bet ne persigėrimui. Šiuo laiku jūs dažniausiai esate alkanas. Dietologė Linda Morgan iš Surrey universiteto teigia, jog 'rytais turėtume valgyti kaip karaliai, per pietus kaip princai, o vakare kaip vargšai'. Mūsų mitybos įpročiai per pastarąjį šimtmetį pasikeitė. Mūsų protėviai valgydavo sočius pusryčius, mažiau sočius pietus, o vakarais kažką labai lengvo. Modernūs laikai atnešė kitą tendenciją ir ji dažniausiai yra atvirkštinė. Šis laikas yra ruošimasis poilsiui, tad stenkitės įveikti įprotį gausiai valgyti.

20:00 – 22:00
Atėjus tamsai jūs jaučiatės pavargę. Čia labiausiai galime pajusti savo vidinį laikrodį, nes jį reguliuoja šviesa. Laikrodžio lėtumas ir greitumas priklauso nuo šviesos patekimo per akis ir neuronų sujudinimo. Saulėtekio ir saulėlydžio metu mūsų vidinis laikrodis yra jautriausioje būsenoje.

22:00 – 12:00 / 12:00 – 3:00
Miegas. Bet ne visiems. Geriausias laikas mylėtis.

3:00 – 6:00
Šiuo metu mūsų laikrodis lėčiausias. Kūno temperatūra krenta, kraujo spaudimas krenta, kraujo klampumas kyla. Metaboliškai esame ilsėjimosi pike. Lėčiausias taškas - keturios ryto. Nors milijonai žmonių šiuo metu dirba, tačiau tai - pažeidžiamiausias laikas. Šis laikas nusineša daugiausiai gyvybių (kalbant apie ligonius), bet kartu ir atneša daugiausiai naujagimių (kalbant apie gimdyves).


Štai ir visas ciklas. Dabar viskas priklauso nuo jūsų seksite šiais patarimais ar ignoruosite juos. Susipažinus kaip veikia laikrodis galima teisingai jį pajungti. Dirbti su laikrodžiu – mokslininkų patarimas :)

TIK – TAK – TIK – TAK :)